Lab-Virustesting

Proteon Pharmaceuticals włącza się w walkę z koronawirusem 

Ważny krok w walce z koronawirusem – w Łodzi powstało nowe Centrum Wykrywania Koronawirusa SARS-CoV-2 umożliwiające wykonywanie dużej liczby testów na obecność wirusa. Laboratorium powstało w bardzo szybkim tempie dzięki zaangażowaniu i współpracy Instytutu Biologii Medycznej PAN, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz firmy Proteon Pharmaceuticals S.A. 

Kluczowym dla ograniczenia epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest jego szybkie wykrycie u chorego. W nowo powstałym Centrum Wykrywania Koronowirusa SARS-CoV-2 zespół mikrobiologów, genetyków, lekarzy i ekspertów będzie przeprowadzał testy do pilnej diagnostyki wirusa. Prace te wesprą również naukowcy z polskiej firmy biotechnologicznej Proteon Pharmaceuticals. 

Prace w laboratorium na terenie Uniwersytetu Medycznego będą trwały przez całą dobę. Celem  jest przeprowadzenie jak największej liczby testów, dających wyniki w możliwie najkrótszym czasie. Zespół badawczy tworzą wybitni naukowcy Instytutu Biologii Medycznej PAN, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, oraz Proteon Pharmaceuticals S.A. Centrum, które powstało zaledwie w tydzień, rozpoczęło prace już 23 marca. Jego kierownikiem został prof. Maciej Borowiec z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Szybka i masowa diagnostyka jest w tej chwili najważniejsza dla powstrzymania wzrostu zachorowań na koronawirusa. Jeżeli będzie możliwe szybsze i na większą skalę wykrywanie zakażenia wirusem, to zainfekowani prędzej zostaną odizolowani i otrzymają stosowne leczenie. Przełoży się to na spadek dynamiki zarażeń. Dlatego też podjęliśmy natychmiastową decyzję o zaangażowaniu naszej wiedzy i doświadczenia w ten projekt – mówi prof. Jarosław Dastych, prezes Proteon Pharmaceuticals S.A. 

Grupa ochotników, na co dzień pracująca metodami molekularnymi z materiałem zakaźnym w laboratorium Proteon Pharmaceuticals, będzie bezpośrednio uczestniczyć w pracach zespołu badawczego. Są to mikrobiolodzy, wirusolodzy i genetycy. Firma przekazała Centrum również niezbędny sprzęt: komorę laminarną, która umożliwia prace w sterylnej przestrzeni, laptopy, telefony komórkowe (działające w laboratorium klasy Biohazard-3), materiały laboratoryjne i środki ochrony indywidualnej. Specjaliści Proteon Pharmaceuticals przeprowadzili także prace instalacyjne, zapewniające dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników laboratoryjnych. 

Firma Proteon Pharmaceuticals aktywnie wspiera walkę z koronawirusem w jak największym możliwym wymiarze merytorycznym i organizacyjnym.  

Do uruchomienia laboratorium zaangażowaliśmy liczne grono ekspertów  z Uniwersytetu Medycznego, ale również z Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk i sektora prywatnego. Zgromadziliśmy niezbędny sprzęt oraz zespół ludzi ze specjalistycznym wykształceniem, umiejętnościami, a przede wszystkim chęciami do pracy w tak trudnej sytuacji. mówi dr Monika Domarecka, Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego.

Laboratorium powstało w bardzo szybkim tempie, bo sytuacja tego od nas wymaga. Wymaga realnych działań i organizacyjnej sprawności. W ciągu tygodnia dopełniliśmy wszystkich formalności i jesteśmy gotowi. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę. Teraz przed nami wiele tygodni ciężkiej pracy. Nie wykluczamy utworzenia kolejnych tego typu laboratoriów w ramach szpitali uniwersyteckich – podkreśla prof. Radzisław Kordek, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jesteśmy przekonani, że nasza wiedza i doświadczenie w badaniach nad wirusami może skutecznie wesprzeć walkę z epidemią w Polsce – dodaje dr Ewelina Wójcik, szefowa zespołu badawczego w Proteon Pharmaceuticals, jedna z wolontariuszek Centrum Wykrywania Koronawirusa.

Nowopowstałe Centrum Wykrywania Koronawirusa wspiera istniejące laboratoria w Łodzi poprzez przyjmowanie próbek ze szpitali zakaźnych w Łodzi i Zgierzu. Oznacza to, że nie są w nim przyjmowane próbki bezpośrednio od pacjentów. Osoby, które podejrzewają u siebie chorobę proszone są o  postępowanie zgodnie z procedurami, tj. pozostanie w domu i jak najszybszy kontakt z Sanepidem.

Proteon Pharmaceuticals jest polską, innowacyjną firmą biotechnologiczną i liderem w zakresie precyzyjnej modulacji mikrobiomu w celu poprawy zdrowia ludzi i zwierząt. Proteon stworzył zaawansowaną platformę technologii bakteriofagowej, która wykorzystuje biologię molekularną, genomikę, bioinformatykę oraz sztuczną inteligencję (AI) w celu tworzenia precyzyjnych i bezpiecznych rozwiązań antybakteryjnych opartych na bakteriofagach. Bakteriofagi (w skrócie fagi) są najmniejszymi, najliczniejszymi i najstarszymi organizmami na naszej planecie. Ich celem jest zwalczanie chorobotwórczych bakterii w organizmie. Występują naturalnie w przyrodzie, są obecne wszędzie – na naszych rękach i skórze, w jelitach ludzi i zwierząt, w glebie i w wodzie. Fagi chronią zwierzęta i ludzi przed bakteriami.

Proteon Pharmaceuticals jako pierwsza firma opracowała dodatki żywieniowe dla drobiu zwalczające bakterie Salmonella. Firma oferuje również dodatki zawierające bakteriofagi przeznaczone dla ryb hodowlanych oraz pracuje nad rozwiązaniem dla krów mlecznych. Terapia bakteriofagowa uważana jest za jedną z najpoważniejszych szans na przezwyciężenie zagrożenia cywilizacyjnego jakim jest rosnąca globalnie antybiotykooporność. 

Kontakt dla mediów:

Magdalena Szymańska 
Proteon Pharmaceuticals S.A.

Email: mszymanska@proteonpharma.com
www.proteonpharma.com
Tylna 3a, 90-364 Łódź